SIKÇA SORULAN SORULAR

Özel güvenlik sertifikası almak ve özel güvenlik görevlisi olarak çalışmak istiyorum , bilgi verebilirmisiniz?

Özel güvenlik sertifikası silahlı yada silahsız olarak alınmaktadır eğer orta okul mezunu ve 18 yaşını doldurmuşsanız silahsız özel güvenlik sertifikası, eğer Lise mezunu iseniz ve 21 yaşını doldurmuşsanız silahlı özel güvenlik sertifikası alabilirsiniz, bunun için yapmanız gereken şey ; Çankırı Özel Güvenlik Eğitim Okulu kurumuna kaydınızı yaptırarak silahsız güvenlik sertifikası için 100 saat, Silahlı güvenlik sertifikası için ise 120 saatlik özel güvenlik temel eğitimi kurslarına katılmanız ve daha sonrasında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan özel güvenlik sınavında başarılı olmanız gerekiyor, sertifikanızı aldıktan sonra , İl Emniyet Müdürlüğüne başvurarak özel güvenlik kimlik kartınızı aldıktan sonra Özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaya hak kazanmış olacaksınız, Özel Güvenlik sertifikanızın süresi 5 yıl olup süre bitiminde özel güvenlik yenileme eğitimine ve sınavına katılarak sertifikanızın süresini 5 yıl daha uzatabilirsiniz

 

Orta Okul Mezunuyum Liseye açıktan devam ediyorum , Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası Alabilirmiyim?

Silahlı özel güvenlik sertifikası alabilmeniz için lise mezunu olmanız ve 21 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. şuan isterseniz silahsız özel güvenlik sertifikanızı alabilirsiniz Liseden mezun olduktan sonrada silah farkı kursu ve sınavına katılarak sertifikanızı silahlıya çevirebilirsiniz

 

Lise mezunuyum ama 20 yaşındayım Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası Alamayacakmıyım?

Silahlı özel güvenlik sertifikası alabilmeniz için 21 yaşını doldurmanız gerekiyor siz isterseniz şuan silahsız özel güvenlik sertifikanızı alabilir 21 yaşını doldurduktan sonra silah farkı sınavına girerek sertifikanızı silahlıya çevirebilirsiniz.

 

Yenileme eğitimi nedir ? bilgi verebilirmisiniz?

Özel güvenlik sertifikası 5 yıl süreli olan bir sertifikadır, sertifikanızın geçerlilik tarihinin bitiş tarihi yaklaştığında silahlı güvenlik sertifikası için 60 saat silahsız özel güvenlik sertifikası için 50 saatlik kurs programına dahil olarak yeniden sınava girmeniz gerekmektedir yenileme sınavının en büyük özelliği şu anki mevzuat dahilinde sınavda kaç puan alırsanız alın kalmak yoktur, kurs görmeniz ve sınava girmeniz özel güvenlik yenileme sertifikasının tarihini uzatmanız için yeterlidir yenileme eğitimi yaptırdığınızda sertifika geçerlilik tarihiniz 5 yıl süre ile uzatılmaktadır.

 

Askerlikten muaf raporum var güvenlik kursu görüp sertifika alabilirmiyim?

Özel güvenlik sertifikası kursuna katılabilmeniz için, TC. vatandaşı olmanız, en az orta okul mezunu ve 18 yaşını doldurmuş olmanız ve ilgili sağlık kuruluşlarından sağlık raporu almanız gerekmektedir, orta okul mezunu ve 18 yaşından büyük olanlar silahsız, lise mezunu ve 21 yaşından büyük olanlar silahlı özel güvenlik sertifikası alabilirler sertifika almanız için şu anki mevzuatta Askerlik şartı bulunmamakta olup, ilgili kurumlardan sağlık raporunuzu aldığınızda özel güvenlik sertifikanızı alabilirsiniz.

 

Sınavlarda başarısız olursak yeniden kurs görmemiz gerekiyormu?

Kursunuz bitip sınava giriş hakkı kazandığınızda sıralı olarak 4 sınav hakkı kazanıyorsunuz, sınavda başarısız olduğunuzda yeniden kurs görmeniz gerekmiyor, sınav sonucu açıklandığında başarısız olmuşsanız diğer gireceğiniz sınavın sınav giriş harcını 1 hafta içinde ilgili bankaya yatırarak ödeme dekontunu eğitim kurumunuza teslim etmeniz yeterli olacaktır.

 

TSK Kuvvetlerinden emekliyim bizler kursa tabi olmadan özel güvenlik sertifikası alabiliyormuyuz?

5188 sayılı kanun ve uygulama yönetmeliğine bağlı olarak, Genel Kolluk Kuvvetinden emekli olanlar yada 5 yıl çalışmış olanlar kursa tabi olmaksızın gerekli evraklar ile birlikte emeklilik işlemlerinden sonra Özel Güvenlik Kimlik Kartı müracaatında bulunabilirler. TSK’da Jandarma Komutanlığından emekli olduysanız bu hakkınızı kullanabilirsiniz.

 

Çankırıda Açık Lisede okuyorum silahlı özel güvenlik sertifikası alabilirmiyim?

Açık lisede öğrenci iseniz ilk öğretim mezunu yani eski ismiyle orta okul mezunu olarak kurs başvurusu ve kaydı yaptırabilirsiniz ve silahsız Özel Güvenlik Görevlisi sertifikası alabilirsiniz ancak Liseden mezun olduğunuzda yaşınızda 21 den büyükse bu sertifikanızı silahlıya çevirebilirsiniz bunun içinde silahsız özel güvenlik sertifikanızı yada ÖGG silahsız kimlik kartınızı çıkarttıysanız herhangi bir özel güvenlik eğitim kurumuna silah farkı kursu kaydı yaptırarak ve silah sınavına katılarak özel güvenlik kartınızı silahlıya çevirebilirsiniz. Ayrıca özel güvenlik eğitiminizi ikamet ettiğiniz ilde almak zorunda değilsiniz geçici ikamet ettiğiniz herhangi bir şehir dede özel güvenlik eğitim kurumlarına kaydınızı yaptırarak bu eğitimi-kursu alabilirsiniz.

Özel güvenlik kursunu Çankırı’da tamamladım sınavlara Ankara’da girebilirmiyim?

Hayır katılamazsınız, şu anki mevzuat hükümlerine göre özel güvenlik kursunuzu tamamlamış olduğunuz eğitim kurumunun bulunduğu ilde ÖGG sınavınıza katılabilirsiniz. Maalasef özel güvenlik sertifikası için hangi şehirde kursunuzu tamamladıysanız o şehirde ÖGG sınavlarına katılmanız gerekmektedir.

 

Benim boy ve kilo orantısızlığım var bu kursu görmek ve özel güvenlikçi olmak için herhangi bir boy – kilo yada orantı şartı varmı?

5188 sayılı özel güvenlik kanununda boy ve kilo yada orantı şartı bulunmamaktadır. TC. vatandaşı iseniz ve en az İlk öğretim mezunu ve 18 yaşından büyükseniz Özel güvenlik sertifikası için başvurunuzu yapabilir ve özel güvenlik personeli olarak çalışabilirsiniz.

 

Özel güvenlik kursu fiyatlarınız nedir ?

Özel güvenlik kursu fiyatlarımız için kursumuzu web sitemizdeki iletişim telefonlarından arayarak özel güvenlik sertifikası kursu ve diğer maliyetler ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Özel güvenliklerin maaşları ne kadar ?

Özel güvenlik elemanlarının maaşlarında herhangi bir standart yoktur, ücretler çalıştığınız kurumlara ve şirketlere göre değişkenlik göstermektedir.